تکنولوژی

آسیب های ممنوعیت واردات آیفون ؛ حفظ منابع ارزی یا کمک به رانت و قاچاق؟ [گفتگوی سایت خبری آرادبا امیر اسحاقی]

امیر اساکی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در گفت و گو با تکراتو، بسیاری از مضرات ممنوعیت واردات گوشی های آیفون را برشمرد. از جمله این آسیب ها افزایش ترافیک است.

امیر اساکی در گفت و گو با سایت خبری آرادبه آسیب های ناشی از ممنوعیت واردات آیفون اشاره کرد. تقریبا همه فعالان موبایل با تصمیم ممنوعیت واردات آیفون مخالف هستند و عواقب آن را برای جامعه مضر می دانند. یکی از مشکلاتی که تقریبا همه کارشناسان به اتفاق آرا به آن اشاره می کنند، افزایش قاچاق آیفون پس از ممنوعیت رسمی واردات است.

قیمت روز گوشی در بازار ایران

خسارات ناشی از ممنوعیت واردات آیفون؛ این ممنوعیت کمکی به حفظ منابع ارزی نمی کند

اسحکی در پاسخ به این سوال که بهانه دولت برای ممنوعیت واردات آیفون چیست، گفت: این تصمیم کارشناسی نیست. وی افزود: ادعا می شود این تصمیم برای صرفه جویی در منابع ارزی و مدیریت منابع ارزی کشور است. اما من مطمئن هستم که با این تصمیم هیچ پس انداز وجود نخواهد داشت. «مصرف کالاهای بالای 600 دلار در سال حدود 1.4 میلیارد دلار در دستگاه های تلفن همراه است که حدود 1 میلیارد دلار آن برای برند اپل است.

خسارات ناشی از ممنوعیت واردات آیفون؛  حفظ منابع ارزی یا حمایت از رانت و قاچاق؟ [گفتگوی  سایت خبری آرادبا امیر اسحاقی]

بدیهی است در صورت عدم واردات قانونی این محصول، عمده آن قاچاق و حمل می شود. با وجود اینکه می گویند راه حلی برای ترافیک وجود دارد، اما راه حلی ندارند.

وی در خصوص ضرر و زیان ناشی از قاچاق افزود: اگر کالای مردمی به صورت رسمی وارد نشود، کالا به صورت قاچاق وارد و ارز آن صادر می شود. ایشاکی همچنین توضیح داد که در صورت حذف آیفون از بازار، عملاً بازار برندهای کره ای را معرفی کرده ایم که اصل رقابت در بازار را زیر پا می گذارد.

آیفون سرمایه خوبی دارد

اساکی در خصوص موضوع قرار گرفتن آیفون در زمره کالاهای لوکس گفت: اصولاً کالاهای موجود در کشور که در زمره کالاهای پرطرفدار قرار می گیرند را کالای لوکس نمی دانیم. چرا که محبوبیت بالای این اجناس به دلیل کیفیت و اصالت بالای قطعات این اجناس است. معلوم می شود که این کالاها کالاهای سرمایه ای هستند.

در برندهای دیگر می بینیم که ارزش گوشی بعد از یکی دو سال کاهش می یابد. اما آیفون ها بسته به طول عمرشان، حتی پنج یا شش سال بعد در بازار فروخته می شوند. این نشان می دهد که این کالا سرمایه است.»

مطمئناً پای دلالان و قاچاقچیان وارد بازار خواهد شد

در فضایی که واردات رسمی تحت تأثیر قرار گرفته و زنجیره توزیع و عرضه تلفن همراه مختل شده است، مطمئناً پای دلالان و قاچاقچیان به بازار باز می شود و ترفندهای مختلفی را امتحان می کنند. ارز غیرقانونی است و مطمئناً باعث ایجاد تنش و افزایش قیمت در بازار خواهد شد.»

وی گفت: «تصمیمات دولت، به ویژه تصمیمات در دوران وزارت صمت فعلی، متأسفانه بسیار پرنوسان و بحث برانگیز و در بسیاری از موارد غیرحرفه ای بوده است».

ما همیشه تحت تاثیر تحریم واردات بوده ایم

اساکی ادامه داد: ما همواره از موضوع ممنوعیت واردات گروه‌های کالایی آسیب دیده‌ایم. چه لوازم خانگی، خودرو و یا به ویژه ممنوعیت هایی از این دست، تعدادی از دلالان و گروه ها سود خواهند برد، اما این افراد قطعاً در حوزه ارائه دهندگان تلفن همراه نیستند. زیرا واردکنندگان رسمی متعهد به چنین چالشی نیستند.»

ما همیشه تحت تاثیر تحریم واردات بوده ایم

اساکی با بیان اینکه تمام اقدامات لازم برای تامین منابع ارزی را انجام داده و به توافق رسیده اند، تصریح کرد:

در هر صورت تصمیم ممنوعیت واردات آیفون راه حل درستی برای مدیریت منابع ارزی نیست. زیرا موافقت کردیم که برای تامین منافع دولت، تعرفه این کالاها را از 5 به 12 افزایش دهیم. از طرفی نیمی از ارزی که دریافت کردیم که حدود 5000 تن بود باید ارز حاصل از صادرات خشکبار باشد که عملا ارز آزاد با حداقل قیمت بازار است.

از طرفی گفتیم درآمد اینجا باید خرج صندوق حمایت از تولید گوشی های میان رده خانگی شود و در واقع با ممنوعیت واردات آیفون به این صندوق آسیب زدیم.

بزرگترین پیامد ممنوعیت واردات آیفون، نبود خدمات پس از فروش است

ایشاکی تاکید کرد: بزرگترین عواقب عدم واردات آیفون برای خریداران و شرکت ها مشکلاتی است که در حوزه خدمات پس از فروش به وجود خواهد آمد. او توضیح داد:

بزرگترین عواقب در این زمینه و تاکید می کنم حوزه خدمات پس از فروش است. در سال های اخیر بیش از یک میلیون دستگاه وارد کشور شده است و همه نیاز به خدمات پس از فروش دارند. ما نمی توانیم قطعات بخریم زیرا برند اپل فقط در مراکز مجاز خود خدمات ارائه می دهد و ما مجبوریم گوشی را وارد کنیم و از قطعات آن استفاده کنیم. در صورت ممنوعیت، ممکن است تا هجده ماه خدمات پس از فروش را به مشتریان خود ارائه ندهیم. هم مصرف کنندگان و هم شرکت ها تحت تأثیر قرار می گیرند.

آخرین کلمه

بسیاری از کاربران و حتی وزیر سابق ارتباطات با دبیر انجمن واردکنندگان موبایل درباره مضرات ممنوعیت واردات آیفون موافق هستند. دو موضوع مشخص است: قرار گرفتن آیفون در لیست کالاهای قاچاق و عدم ارائه خدمات پس از فروش برای دارندگان آیفون.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد ضرر ممنوعیت واردات آیفون چیست؟ لطفا نظرات خود را با سایت خبری آراددر قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا