, , ,

توشاک: در رئال مادرید هم جوی پرشورتر از تراکتورسازی ندیده‌ام/ قراردادم ۳ ساله نیست/ من به آلونسو و کاسیاس فرصت بازی دادم

سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی اعلام کرد، قراردادش با این باشگاه سه ساله نیست.

به گزارش آراد و  به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ جان توشاک در اولین نشست خبری خود پس از انتخابش به‌عنوان سرمربی تراکتورسازی اظهار داشت: قبل از هر چیز باید بگویم این یک افتخار است که در تراکتورسازی، در ایران و یک باشگاه تبریزی حضور دارم. این یک تجربه خیلی جدید برای من است و امیدوارم که کاری موفق برای من باشد.

وی افزود:‌ چیزی که مشخص است این است که ما به زمان نیاز داریم تا با جو موجود سازگار شویم. تنها چهار روز است من با این باشگاه کار می‌کنم و باید همه بازیکنانم را بشناسم. ما به بازیکنان باتجربه و قوی نیاز داریم. در این چند روز، چند بازیکن خیلی خوب کار کردند و برای فردا به آنها استراحت دادیم. ما روز دوشنبه صبح آخرین تمرین‌مان را برگزار می‌کنیم و بعد از آن برای اردویی دو هفته‌ای عازم ترکیه خواهیم شد. این اردو برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و فکر می‌کنم قرار است چهار بازی دوستانه آنجا انجام دهیم.

سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی همچنین خاطر نشان کرد: امیدوارم قبل از اینکه فصل شروع شود ایده‌هایی خوب از پتانسیل بازیکنان برای من به وجود بیاید، اما اجازه دهید این را بگویم ما به سه چهار بازیکن قوی در پست‌های تهاجمی نیاز داریم. باید این را هم بگویم تا حالا از عملکرد بازیکنانم راضی و خوشحال بوده‌ام و از میهمان‌نوازی تبریزی‌ها هم باید قدردانی کنم.

توشاک به حمایت هواداران تراکتورسازی نیز اشاره کرد و گفت: خیلی دوست داشتم از فرودگاه تا محل اسکان را سریع‌تر می‌آمدم،‌ اما آنجا شلوغ بود و خسته شدیم. من دو بار سرمربی رئال مادرید بوده‌ام، اما تاکنون جمعی پرشورتر از این جمع ندیده‌ام. امیدوارم قدر محبت هواداران را بدانم و عملکرد خوبی داشته باشیم.

سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی در پاسخ به این پرسش که چه شناختی از فوتبال ایران و تیم تراکتورسازی دارد که به این تیم آمده است، تصریح کرد: باید به شما بگویم من زمان زیادی برای حضور در تراکتورسازی فکر کردم و ۲۴ ساعته این تصمیم را نگرفتم. همیشه با تجربه‌های جدیدی روبه‌رو شده‌ام و این برایم مسئله‌ تازه‌ای نیست. من ۳۰ سال پیش به تیم سن‌اتین رفتم و هیچ شناختی از این تیم نداشتم. بعد هم به تیم بشیکتاش رفتم که بازهم هیچ شناختی از این تیم نداشتم. همچنین در کازابلانکا هم حضور داشتم و بازهم هیچ شناختی از این تیم و بازیکنان آن نداشتم.

وی ادامه داد: پس اینکه الان در تراکتورسازی هستم چیز جدیدی نیست و چالش جالبی برایم است. همان‌طور که گفتم من قبلاً با چند باشگاه کار کردم که هیچ شناختی از آنها نداشتم،‌ اما باید بگویم توپ گرد و فقط یک عدد است، هر تیم هم ۱۱ بازیکن دارد و دو دروازه در زمین است، هر تیمی هم توپ را وارد دروازه کند برنده می‌شود،‌ چه در ایران باشد و چه در هر کشور دیگری. این چیزی است که ما اینجا برای به دست آوردن آن حضور داریم.

توشاک در مورد دستیارانش،‌ جذب بازیکنان، آپشن‌های قراردادش و اینکه آیا قول قهرمانی داده است یا خیر،‌ تصریح کرد: من در رئال سوسیداد کار کردم که آنجا هم با این مشکل که نمی‌توانستیم بازیکن جذب کنیم، مواجه بودم و فقط با بازیکنان موجود به کارمان ادامه دادیم، اما توانستیم با تلاشی که داشتیم بازیکنان خوبی در آن تیم تولید کنیم،‌ مثل ژابی آلونسو. من همیشه در دستور کارم بوده که به بازیکنان جوان فرصت بدهم. یک بازیکن ترکیه‌ای معروف و ایکر کاسیاس در ۱۸ سالگی با من کار کرده‌اند. گرث بیل هم در تیم من بوده است. اعتقاد دارم باید به جوانان فرصت داد. من الان ۶۸ ساله‌ام و وقتی ۱۶ سال داشتم اولین بازی خودم را انجام داده‌ام. حتماً و باید به جوانان میدان دهیم و ببینیم چه عملکردی خواهند داشت، اما باید این را هم بگویم تا جایی که من دیده‌ام به دو یا سه بازیکن باتجربه نیاز داریم.

  برتری قاطع رئال مقابل لگانس در شب درخشش بنزما

این مربی ۶۸ ساله افزود: در مورد انتخاب دستیارانم هم باید بگویم، به طبع دستیاران من کسانی خواهند بود که باشگاه انتخاب می‌کند. هیچ‌ وقت تاکنون در هر جایگاهی که بوده‌ام،‌ دستیارانم را خودم انتخاب نکرده‌ام. می‌بینم بعضی از مربیان جاهایی کار می‌کنند و با خودشان دستیارانی می‌برند و وقتی نتیجه نگرفتند، باشگاه از آنها می‌خواهد بروند، اما در آن زمان باشگاه باید بدهی چند نفر را پرداخت کند. من هر جایی رفته‌ام، خواسته‌ام از افرادی که در باشگاه حضور دارند استفاده کنم و در مقابل من هم از آنها چیزهایی یاد بگیرم. در ۴۰ سال اخیر این تنها روشی بوده که با آن کارم کرده‌ام، فرقی هم ندارد هر جای دنیا کار کنم با این روش کار می‌کنم.

وی ادامه داد: آلکسیس (پسرم) همه جا با من همراه است، من در رابطه با مسائل مربوط به تکنولوژی زیاد حرفه‌ای نیستم، اما پسرم در این باره به من به خوبی کمک می‌کند.

سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مفاد قراردادش چیست، گفت: دوست ندارم در مورد قراردادم صحبت کنم.

توشاک راجع به شناختش از فوتبال ایران گفت: من هیچ شناختی از فوتبال ایران ندارم و شناختم از اینجا صفر است. فقط ۱۵ سال پیش در فرودگاه تهران بودم. در ایران فقط در فرودگاه بودم و جای دیگری از ایران حضور نداشتم.

وی درباره برنامه‌هایش در تیم فوتبال تراکتورسازی تصریح کرد: باید قبل از همه چیز بگویم همان‌طور که گفتم دوست ندارم در مورد قراردادم حرف بزنم. اگر می‌خواهید در این باره چیزی بدانید باید با باشگاه صحبت کنید. در ارتباط با تیم بزرگسالان و آکادمی، همان‌طور که قبلاً گفتم دوست دارم به بازیکنان جوان میدان بدهم و باید تکرار کنم که من خودم زمانی که ۱۶ ساله بودم فوتبال را آغاز کردم. وقتی کسی به یک محیط جدید می‌آید باید به وسیله کارکنان و همکاران اطرافش راهنمایی شود تا بتواند کار را به نحو بهتری در دست بگیرد، همان‌طور که یک ضرب‌المثل می‌گوید رُم یک شبه رم نشده است.

سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی همچنین تصریح کرد: من خودم می‌دانم که چه می‌خواهم و تجربه زیادی در این زمینه دارم، ولی هیچ وقت سِحر و جادویی انجام نخواهد داد و چوب جادویی ندارم. اما چیزی که قبلاً گفتم و الان تکرار می‌کنم این است که ما به جذب چند بازیکن نیاز داریم، به خصوص در خط حمله باید بازیکنان باتجربه‌ای جذب کنیم. همچنین بازیکنان به زمان نیاز دارند تا در پست‌شان عملکرد خوبی داشته باشند. می‌دانم که چند بازیکن جدید به ما ملحق شده‌اند و در تمرینات حضور دارند. باید بگویم که ما فصل خیلی سختی را در پیش داریم و می‌دانم که باشگاه هم از این شرایط خبر دارد. امیدوارم که خیلی زود نتیجه بگیریم و البته به زمان هم نیاز داریم و باید صبور باشیم.

  ادعای پدر ازار درباره تأثیر زیدان بر عدم انتقال فرزندش به رئال مادرید

توشاک در پاسخ به این سؤال که «اگر تراکتورسازی درگیر مسابقات آسیایی باشد آیا با توجه به مسابقات تیم ملی بازیکنان را در اختیار تیم ملی قرار می‌دهید یا نه؟»، گفت: تیم تراکتورسازی درگیر مسابقات آسیایی نیست که بخواهد به تیم ملی بازیکن بدهد!

«از دانیال اسماعیلی‌فر در چه پستی استفاده خواهید کرد و مهاجمی که می‌خواهید جذب کنید چه شرایطی دارد؟»،‌ وی در پاسخ به این پرسش گفت: کمی زود است که در مورد تیم و ترکیب بازیکنان صحبت کنیم. دوباره تکرار می‌کنم که خیلی زود است. شاید تا زمانی که بازیکنان را بیشتر بشناسم، دچار اشتباهاتی شوم. ممکن است از دانیال در پست‌های مختلف استفاده کنیم و این از اولین ایده‌های من در تراکتورسازی باشد. تمرینات پیش‌فصل ما از جمله مهمترین تمرینات‌مان هستند که بازیکنان باید کنار هم و منسجم‌تر باشند و ما امروز همین کار را انجام می‌دهیم. در حال حاضر سخت است که در مورد ترکیب بازیکنان حرف بزنم. امیدوارم بعد از اردوی ترکیه بتوانم پاسخ این سؤال شما را بدهم. می‌دانم برخی از بازیکنان که با ما کار می‌کنند قرار است به خدمت سربازی بروند. الان منتظر بازیکنان جدیدی هستم که جذب باشگاه شوند. در حال حاضر کمی از آن چیزی که می‌خواهیم، دور هستیم. به شما باید بگویم که امیدوارم بتوانم طی دو سه هفته‌ ایده‌های خوبی در مورد بازی و تیم بدهم.

توشاک در پاسخ به این پرسش که «در زمان بازی‌های مهم تراکتورسازی حاضرید بازیکنان‌تان را به تیم ملی بدهید؟»، گفت: بنا به سلیقه من طبیعی است که اگر تیم ملی از یک بازیکن دعوت می‌کند قطعاً آن بازیکن باید برود در تیم ملی حضور داشته باشد. طبیعتاً من در تمام مسابقاتی که بازی و مربیگری کرده‌ام وقتی که تیم ملی بازی می‌کند یعنی کل کشور بازی می‌کند و حق طبیعی بازیکنان است که در تیم ملی حضور داشته باشند و طبیعتاً برای باشگاه افتخار است که بازیکنش به تیم ملی دعوت شود. امیدوارم که همه بازیکنان ما به تیم ملی دعوت شوند.

«چند جای خالی در تیم وجود دارد، آیا باید منتظر جذب بازیکن شاخص باشیم؟»، توشاک به این پرسش هم این‌چنین پاسخ داد: فکر می‌کنم قبلاً در مورد این سؤال شما جواب دادم. کسانی که در باشگاه هستند بهتر می‌دانند که تیم را باید قوی کنند و نفرات باتجربه‌ای را جذب کنیم. نمی‌توانم به تعداد بگویم که به چند بازیکن نیاز داریم، اما می‌توانم بگویم که چهار بازیکن جذب می‌کنیم و شاید شما بیشتر بدانید که به چند بازیکن نیاز داریم. شما بهتر از من می‌دانید که در این تیم چه شرایطی وجود دارد. اگر بخواهید می‌توانیم جای‌مان را عوض کنیم و شما در تیم مربیگری کنید!

توشاک در پاسخ به این پرسش آیا تاکنون از او انتقاد شده است نیز گفت: قطعاً همیشه مورد انتقادات بوده‌ام، ولی همیشه از آن استقبال کرده‌ام. به‌عنوان بازیکن خیلی خوشبخت بودم که در لیورپول بازی می‌کردم و توانستیم یک جام اروپایی با این تیم به دست بیاوریم. در کار مربیگری هم خیلی خوشبخت بودم که در اسپانیا،‌ ترکیه و آذربایجان چند جام را به دست آوردم. فکر می‌کنم خوشبخت بوده‌ام و روزهای سختی را هم تجربه کرده‌ام، ولی همیشه این موضوع وجود دارد که ما در روزهای سخت تجربه‌ به دست می‌آوریم، اما من باید بگویم خیلی خوش‌شانس و خوش‌بخت بوده‌ام. به این دلیل می‌گویم خوش‌بخت بوده‌ام که برای چیزی که دوست داشتم پول می‌گرفتم. در حالی که حاضر بودم به لیورپول پول هم بدهم. در دوره مدیریتی و مربیگری هم حاضر بودم به رئال پول بدهم، اما آنها به من پول می‌دادند. الان هم خیلی خوش‌شانسم در تبریز هستم، اما هوای اینجا خیلی گرم است.

  محمودزاده: ستاد کل نیروهای مسلح وضعیت بازیکنان سرباز تراکتورسازی را مشخص می‌کند

وی در مورد اینکه زیرساخت‌های باشگاه تراکتورسازی را چطور ارزیابی می‌کند و هواداران چند روز اجازه حضور در تمرینات را خواهند داشت، خاطرنشان کرد: همان‌طور که گفتم من فقط سه الی چهار روز است که اینجا هستم. برای من خیلی سخت است که در مورد زیرساخت‌ها صحبت کنم. مطمئناً بعد از اردوی ترکیه می‌توانم پاسخ این سؤال را بدهم. فقط می‌توانم یک روز در هفته اجازه دهم هواداران در تمرین حضور داشته باشند. اگر دوست دارید روزی را اختصاص دهیم که همه بازیکنان استراحت می‌کنند و تمرین نمی‌کنند (با خنده). یک چیز جدی هم بگویم. خیلی مهم است رابطه نزدیکی بین هواداران و بازیکنان وجود داشته باشد. من اولین باشگاهم لیورپول بود، اما تا به حال جایی نبودم که این‌قدر هواداران به باشگاه، کادر فنی و بازیکنان نزدیک باشند. این را هم به هواداران بگویم،‌ کادرفنی هم نیاز به تمرکز دارد. وقتی شما سر تمرین یک چیز را می‌نویسید دوست ندارید تعداد زیادی پشت شما بنشینند و شما را نگاه کنند. حتماً یک روز در هفته را به هواداران اختصاص می‌دهیم تا با خانواده به تمرینات بیایند. سعی می‌کنیم روزی باشد که همه بتوانند بیایند.

سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز در مورد قرارداد سه ساله‌اش با این تیم و دلیل انتخاب ایران هم یادآور شد: اول از همه در مورد قراردادم باید بگویم، فکر نمی‌کنم قراردادی سه ساله بسته باشم! کاملاً مشخص نیست و این مسئله به خیلی چیزها بستگی دارد. بعد هم باید بگویم، تیم ملی ایران خیلی شبیه مراکش بود که با برخی از بازیکنان آن‌ تیم در جام قهرمانی باشگاه‌های آفریقا بازی کرده بودیم. بازیکنان مراکشی در جاهای مختلف دنیا بازی کرده‌اند، از این نظر هم به تیم ملی ایران شباهت دارد. فکر می‌کنم عملکرد تیم ملی ایران در جام جهانی دیدگاه همه را تغییر داده است. این تیم خیلی خوب بازی کرد و باید به اعضای تیم ملی تبریک گفت. کی‌روش هم در دو باشگاهی که من کار کرده‌ام، حضور داشته است. اوسیانو کروز هم وقتی بازیکن بود در تیم لیسبون پرتغال شاگرد من بود و بعد هم او را به رئال سوسیه‌داد بردم.

توشاک درباره اینکه خصوصی‌سازی باشگاه تراکتورسازی چقدر می‌تواند بر عملکرد این باشگاه تأثیرگذار باشد, اظهار داشت: فکر می‌کنم به این موضوع می‌توانیم از دو جنبه نگاه کنیم, چون این موضوع می‌تواند کار را آسان یا سخت کند. از دیدی که من به قضیه نگاه می‌کنم شما اگر در هر جای دنیا کار کنید, وقتی که ببینید تیم دیگر امکانات و مربیان قَدَری دارد, طبیعتاً شما هم تلاش‌تان را بیشتر می‌کنید. من یک مربی خیلی معمولی‌ هستم و می‌دانم که در ایران مربیان بزرگ و صاحب‌نامی حضور دارند. البته می‌دانم که شانس‌هایی که من داشته‌ام را آنها تجربه نکرده‌اند. به دلایلی که در ذهن دارم, می‌دانم کار برایم سخت خواهد بود، اما به آینده امیدوارانه نگاه می‌کنم و امیدوارم موفق باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *