سردار بوکان
,

سردار بوکان

باشگاه فوتبال سردار بوکان یکی از پرهوادارترین باشگاه‌های فوتبال در شمالغرب ایران است. این تیم در سال ۱۳۷۹ در شهر بوکان بنیان‌گذاری شده‌است. این باشگاه هم‌اکنون در لیگ دسته دوم فوتبال ایران بازی می‌کند. تیم فوتبال سردار همچنین یکی از نماینده‌های استان آذربایجان غربی درلیگ دسته دوم است. این تیم فوتبال اولین سال خود را در لیگ دسته دوم با مربیگری رضا وطنخواه در فصل ۹۴–۹۵ آغاز کرد. و پیروز قربانی برای فصل ۹۵–۹۶ سرمربی این تیم را برعهده گرفت. برای فصل ۹۷–۹۶ نیز قربانی مربیگری این تیم را برعهده دارد.

از حیث تماشاچی، سردار بوکان پس از تیم‌های استقلال تهران، پرسپولیس تهران و تراکتورسازی تبریز چهارمین تیم فوتبال پرطرفدار ایران محسوب می‌شود.

تاریخچه
سردار بوکان در سال ۲۰۰۰ میلادی برابر با ۱۳۷۹ پایه‌گذاری شد. نام این تیم برگرفته از عزیزخان مکری ملقب به سردارکل داماد امیر کبیر و وزیرجنگ ناصرالدین شاه قاجار است. عزیزخان مکری یکی از مشاهیر نامدار بوکان است. تیم فوتبال سردار با مشکلات فراوانی همچون مشکلات مالی و مدیریتی دسته و پنجه نرم می‌کند اما با این حال در هر بازی خانگی بیش از ۸ هزار نفر تماشاگر دارد.

حضور هزاران نفر در ورزشگاه خاتم الانبیاء بوکان – تشویق به سبک ایسلندی تیم سردار
تیم فوتبال سردار در راستای پروژه انتخاباتی مدیران سابق فدراسیون فوتبال که سروصدای زیادی هم در رسانه‌ها و برنامه‌های تلویزیونی ایجاد کرده بود، مجوز حضور در مسابقات لیگ دسته دوم کشور را به دست آورد. در آن مقطع علی کفاشیان و مدیریت فدراسیون فوتبال در آستانه انتخابات ریاست، اقدام به واگذاری سهمیه تیم‌های لیگ دویی به هیئت‌های فوتبال استان‌ها و شهرستان‌های مختلف فوتبال کشور کرد که با انتقاد شدید رسانه‌ها همراه شد. با این حال سهمیه شهر بوکان در انتخابات مجمع فوتبال استان در سال ۱۳۹۳ توسط شخص علی کفاشیان، رئیس وقت فدراسیون به این شهر و هیئت فوتبال هدیه شد.

حواشی و مشکلات
به گفته مسئولان شهرستان بوکان و هواداران تیم سردار، از سوی مسئولین مرکز استان آذربایجان غربی (ارومیه) به بهانه‌های مختلف همچون نسبت دادن مسائل امنیتی به این شهر و این تیم فوتبال پرطرفدار شمالغرب کشور، به آن توجه‌ای نمی‌شود و در صدد ایجاد مشکل برای آن هستند.

در همین رابطه تیم فوتبال سردار بوکان در بحران مشکلات مالی به سر می‌برد و حکم‌های عجیب کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نسبت به این تیم، سردار را در شرایطی سختی قرار داده‌است.در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۶ بازی سردار بوکان با شهرداری ارومیه، از سوی نهادهای امنیتی این استان، لغو و به زمان دیگری موکول شد.

کادر فنی تیم
سمت نام
سرمربی پیروز قربانی
دستیار مربی حمید رضا غنی‌زاده
دستیار مربی سعید رمضانی
دستیار مربی کامران قرنی
دستیار مربی حسین میرحسامی
پزشک‌یار حکیم حسین‌زاده
سرپرست خبات آهنگری
تدارکات محمد زارع دوست

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *