,

مورینیو: از آقای خاص به آقای ناچار

به گزارش آراد، ساعت ۱۲:۲۰ دقیقه بود که پل پوگبا از رختکن فرانسه بیرون آمد. ژورنالیست‌های زیادی در آلیانتس آرنا منتظر حرف زدن با ستاره منچستر یونایتد بودند، در حالیکه بازیکنان آلمان بعد از تساوی بدون گل تیمشان مقابل قهرمان جهان خیلی وقت بود استادیوم را ترک کرده بودند و باقی بازیکنان فرانسه، همراه با دیدیه دشان هم در اتوبوس تیم نشسته بودند.

پوگبا بالاخره بعد از نزدیک دو ساعت از پایان بازی مقابل خبرنگاران قرار گرفت و گفت: «شایعات شایعاتند. من که این حرف‌ها را نمی‌زنم.» البته تنها بیست و چهار ساعت قبل، هافبک ۲۵ ساله یونایتد گفته بود: «من فعلا برای منچستر یونایتد بازی می‌کنم، ولی چه کسی می‌داند در آینده نزدیک چه اتفاقاتی می‌افتد؟»

پوگبا انسانی باهوش است و دقیقا می‌داند رفتار و گفتارش خارج از زمین چه تاثیری روی شرایط خودش و تیمش دارد. او همچنین می‌داند با وجود تمام قدرتی که ژوزه مورینیو در جنگ‌های مطبوعاتی دارد، با توجه به شرایط فوتبال مدرن و جایگاه خودش و مربی‌اش در باشگاه، دست بالا در این جدال منیت‌ها با اوست.

  همدلی؛ چتری فراگیر برای موفقیت تیم ملی فوتبال

“اسپورتس‌پرو” هفته پیش فهرستی از پنجاه ورزشکاری که در جهان بیشترین مشتری را دارند منتشر کرد. در صدر این فهرست نام پوگبا به چشم می‌خورد، بالاتر از کیلین امباپه، آنتونی جاشوا و استیو کاری. این حقیقت حاکی از نبردی محکوم به شکستی است که مورینیو درگیر آن شده. در واقع حضور پوگبا برای گلیزرها و اد وودوارد بیشتر از آنچه درون زمین اهمیت داشته باشد خارج از آن مهم است و بنابراین هرگز حاضر نخواهند شد به خاطر اینکه مربی‌شان نمی‌تواند در هر ۹۰ دقیقه بهترین بازی را از او بگیرد از دستش بدهند.

حقیقت این است: در دورانی که برندها و بازاریابی حرف اول را برای ابرباشگاه‌ها می‌زنند، چهره‌ای چون پوگبا که از پکن و و جاکارتا گرفته تا ژوهانسبورگ و نیوریورک همه می‌شناسندش، اهمیتی به مراتب بیشتر از هر مربی‌ای برای مالکین چنین باشگاه‌هایی دارد.

  علوی مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال شد

خود پوگبا هم از این حقیقت آگاه هست، همچنین مدیر برنامه‌هایش، مینو رایولا. برای همین این تیم می‌داند در نهایت نتیجه این جدال هرچه باشد به سود آن‌ها به پایان خواهد رسید، چه این بازی برای بالا بردن حقوق پوگبا و بیشتر از ۴۰۰ هزار پوند در هفته‌ای که الکسیس سانچز دستمزد می‌گیرد باشد، چه برای هموار کردن راه انتقالش به بارسلونا. باشگاه یونایتد به زودی باید تصمیمی در این باره بگیرد، تصمیمی که البته مورینیو در آن نقشی نخواهد داشت.

مورینیو هم مثل پوگبا انسانی بسیار باهوش است و از شرایطی که در آن قرار دارد کاملا آگاهی دارد. مورینیو در ابتدای فصل بعد از اینکه باشگاه بازیکنانی که احساس می‌کرد بهشان نیاز دارد و برایش نخرید، اعتراف کرد نقش او دیگر صرفا یک مربی است، نه یک “منیجر”. اگر مورینیو منیجر تیم بود و کنترل نقل و انتقالات را در دست داشت الان آنتونی مارسیال یونایتد را ترک کرده بود و هری مگوایر با قیمتی بالای ۷۰ میلیون پوند راهی اولدترافورد شده بود.

  شمارش معکوس تا دربی؛ واقعا ورزشگاه نمی‌آیید؟

پس وقتی مورینیو در رابطه با مارسیالی که در حال مذاکره برای تمدید قراردادش است و پروفایلی به مراتب پایین‌تر از پوگبا دارد شکست می‌خورد، چه امیدی برای دست بالا گرفتنش در نبرد با گرانقیمت‌ترین سرمایه باشگاه برایش باقی می‌ماند؟

در این نبرد البته مورینیو فعلا به آرامش رسیده و با عملگرایی همیشگی خودش در تلاش است بهترین استفاده را از شرایط موجود ببرد. پوگبا اما انگار بدل به ستاره اول “سریال آبکی” خودش شده، بازیکنی که برایش مهم نیست مربی و هم‌تیمی‌هایش سوار اتوبوس منتظرش بمانند.

پوگبا در این سریال از هر فرصتی استفاده می‌کند تا برنامه‌های شخصی خودش را پیش ببرد و برای همین قابل درک است چرا مورینیو صبرش از او لبریز شده. اما مسئله اینجاست که در این نبرد آقای خاص بیشتر شبیه به آقای ناچار است و هیچ راهی برای پیروزی‌اش دیده نمی‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *