درآمد میلیاردی ستاره های کبدی ایران در هند!

به گزارش آراد، یکی از ملی پوشان کبدی جمعیت خانواده این رشته را کمتر از هزار می‌داند. رشته ای که ۲ مدال طلا در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ کسب کرد و ۱۰ درصد از نشان های طلایی را در اندونزی برای کاروان ایران به دست آورد، احتمالا از این پس بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

اما سوال کلیدی اینجاست؛ آیا کبدی کار بودن در ایران یک شغل به حساب می آید؟ پاسخ به این سوال بعد از صحبت کردن با ملی پوشان این رشته کاملا با تصور اولیه متفاوت است.

فاضل اتراچالی، ابوذر مهاجر، محمد اسمعیل نبی بخش، هادی اشترک، ابوالفضل مقصودلو محلی، حمید میرزایی نادر، محسن مقصودلو جعفری، محمد قربانی، میثم عباسی، محمد ملاک، محمد امین نصرتی، محمد اسماعیل مقصودلو نام ۱۲ بازیکن اعزامی تیم ملی کبدی به جاکارتا است.

حالا ۵ نفر از اعضای این تیم بار سفر بسته اند و باید تا چند روز دیگر راهی هندوستان شوند تا در لیگ ستارگان این کشور شرکت کنند. ۷ نفر دیگر اما بدون داشتن شغل ثابت باید به فکر منبع درآمدی برای خانواده  باشند.

  پایان شیرین فیلم هندی!/ برد تاریخی کبدی کاران مقابل قهرمان جهان

کدام ملی پوشان به لیگ ستارگان رفتند؟

فاضل اتراچالی، هادی اشترک، ابوالفصل مقصودلو، ابوذر مهاجر و محسن مقصودلو ۵ بازیکنی هستند که از تیم ملی با تیم هایی از لیگ ستارگان هند قرارداد امضا کردند. همچنین هادی تاجیک و فرشاد رحیمی و معراج شیخ ۳ بازیکن دیگر ایرانی به حساب می آیند که در تیم ملی حضور نداشتند؛ اما توسط تیم های هندی جذب شدند. همچنین غلامرضا مازندرانی سرمربی تیم ملی نیز با تیم بمبئی قرارداد امضا کرده و از چند روز قبل به همراه اتراچالی کاپیتان تیم ملی برای آماده سازی این تیم راهی هند شده است.

قراردادهای میلیاردی در هند!

شاید باورش سخت باشد که بدانیم کبدی کاران ایرانی با ورود به لیگ ستارگان هند قراردادهای میلیاردی امضا می کنند. با توجه به افزایش نرخ ارز درآمد چشمگیری نصیب کبدی کاران ایرانی در هندوستان می شود. به عنوان مثال قرارداد فاضل اتراچالی با تیم بمبئی بالاترین قرارداد را امضا کرده که حدود ۱.۸ میلیارد با قیمت فعلی دلار تخمین زده می شود. قرارداد سایر بازیکنان کمتر از این مبلغ است؛ اما همان حوالی یک میلیارد می چرخد. کبدی ورزش ملی هندوستان به شمار می رود و بازیکنان این کشور مورد توجه ویژه ای قرار دارند. به همین خاطر سطح قراردادهای بازیکنان کبدی در هند بسیار بالاست و این موضوع به امتیاز ویژه ای برای بازیکنان ایرانی تبدیل شده است.

  مردان کبدی هم مانند زنان قهرمان شدند/ دبل طلایی کبدی‌کاران در جاکارتا

 

سهمیه محدود برای ورود به لیگ ستارگان

ورود به لیگ ستارگان هند سازوکار خودش را دارد. با اینکه تیم های هندی علاقه زیادی به جذب بازیکنان ایرانی دارند، سقف ۹ سهمیه هر سال برای کشورهای خارجی در نظر گرفته می شود که بیش از همه بازیکنان ایرانی و کره ای مورد توجه تیم های هندی قرار می گیرند. این ۹ سهمیه هم بر اساس عملکرد سالیانه بازیکنان توسط سازمان لیگ ستارگان هند انتخاب می شوند. البته امسال با توجه به تداخل مزایده بازیکنان با بازی های آسیایی یک سهمیه کمتر به ایران تعلق گرفت. ۵ بازیکن ملی پوش و ۳ بازیکن خارج از تیم ملی در فصل پیش روی لیگ ستارگان که از مهرماه آغاز می شود و ۴ ماه به طول می انجامد، حضور خواهند داشت.

  کاپیتان تیم ملی کبدی در بمبئی/فاضل اتراچالی، گرانترین بازیکن جهان!

 

بقیه ملی پوشان شغلی ندارند!

با اینکه برخی از بازیکنان تیم ملی کبدی به واسطه عقد قرارداد با تیم های هندی درآمد چشمگیری دارند، سایر نفرات حتی در تامین مخارج زندگی خود دچار مشکل هستند. محمد اسماعیل نبی بخش، حمید میرزایی نادر، محمد قربانی، میثم عباسی، محمد ملاک، محمد امین نصرتی و محمد اسماعیل مقصودلو ۷ بازیکنی هستند که بعد از بازگشت از بازی های آسیایی با وجود کسب مدال طلا هیچ برنامه مشخصی برای کسب درآمد ندارند. لیگ داخلی کبدی در ایران مورد توجه زیادی قرار نمی گیرد و کسب درآمد از آن تقریبا بی معناست. اکثر این بازیکنان که اهل استان گلستان و روستاها و شهرهای اطراف گرگان هستند، برای امرار معاش مجبورند کشاورزی یا مغازه داری کنند. به هر حال این فرصت هم برای آنها وجود دارد که در سال های آینده بتوانند به لیگ ستارگان هند بروند و درآمد بالایی کسب کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *