تهران 21:43 شنبه 27/11/1397  2/16/2019   صفحه اصلی
 
اوضاع افغانستان محور رایزنی نمایندگان ویژه ازبکستان و انگلستان
1397/09/16-13:57 تعداد بازدید: 1 گروه خبری: بین الملل کد خبر: 5732
اوضاع افغانستان محور رایزنی نمایندگان ویژه ازبکستان و انگلستان
نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در افغانستان و نماینده ویژه نخست وزیر انگلستان در این کشور در شهر «لندن» دیدار و گفت‌وگو کردند.

اوضاع افغانستان محور رایزنی نمایندگان ویژه ازبکستان و انگلستان

به گزارش آراد، «عصمت‌الله ایرگاش‌یف» نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در افغانستان و «گریت بیلی» نماینده ویژه نخست وزیر انگلستان در این کشور در شهر «لندن» دیدار و گفت‌وگوکردند.

طرفین در این دیدار درباره توسعه افغانستان و تلاش‌های در دست انجام برای آغاز پروسه گفت‌وگوهای صلح در افغانستان تبادل نظر کردند.

2 طرف برای ابعاد مهم همکاری‌های متقابل در چارچوب اجرای بیانیه «تاشکند» در تاریخ 27 مارس سال 2018 میلادی در همایش بین المللی افغانستان «پروسه صلح آمیز، همکاری در زمینه امنیت و همکاری‌های متقابل منطقه‌ای» تأکید کردند.  

انگلستان بر تلاش‌های ازبکستان برای کمک به پروسه صلح آمیز با حضور گروه «طالبان» و همچنین نیروهای سیاسی داخل افغانستان تاکید کرد.

طرفین همچنین خواستار اجرای طرح‌های مشترک اجتماعی و اقتصادی در افغانستان از جمله در حوزه‌های زیربنایی، فرهنگی و آموزشی شدند.

نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در افغانستان در چارچوب این سفر همچنین در مراسم مراکز بزرگ تحقیقاتی و تحلیلی انگلستان حضور پیدا کرد.

هم اکنون بین ازبکستان و انگلستان 22 سند از جمله 14 قرارداد بین دولتی و 8 قرارداد اداری به امضا رسیده است.

امروز انگلستان یکی از بزرگترین همکاران اقتصادی و بازرگانی ازبکستان در اروپا است که مبادلات بازرگانی این 2 کشور در 9 ماه سال 2017 میلادی در سطح 115 میلیون و 900 هزار دلار قرار گرفته است.

هم‌اکنون در ازبکستان 567 واحد شرکت با سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران انگلستان از جمله 396 واحد شرکت مشترک و 162 واحد شرکت با 100 درصد سرمایه سرمایه گذاران انگلیسی در زمینه‌های صنایع غذایی، معدن، داروسازی و نساجی و همچنین تجارت و خدمات فعالیت می‌کنند.  

انگلستان استقلال این کشور را در تاریخ 31 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 18 فوریه سال 1992 میلادی بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

نظرات کاربران

نظر شما :
 
 
 
 
 
 

کلیه حقوق اين سايت متعلق به مرکز خبر آراد بوده  و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است