تهران 20:34 یک شنبه 1/2/1398  4/21/2019   صفحه اصلی
 
استفاده از چسب نانویی در سازه‌های مهم بیمارستانی و مذهبی
1397/11/26-19:56 تعداد بازدید: 16 گروه خبری: علمی ، فرهنگی کد خبر: 15160
ز سوی محققان ایرانی صورت گرفت
استفاده از چسب نانویی در سازه‌های مهم بیمارستانی و مذهبی
محققان ایرانی نوعی چسب نانویی تولید کردند که این چسب در سازه‌هایی نظیر مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره)، دانشگاه علوم‌پزشکی و مصلی تهران استفاده شده است.
به گزارش آراد، چسب نانویی در سازه‌های مختلفی نظیر مسجد جمکران، مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) مورد استفاده قرار گرفته است. 

نازنین جعفرپور محقق ایرانی می‌گوید: « سرعت چسبیدن این چسب نسبت به مواد رایج در صنعت ساختمان سه برابر بیشتر بوده و میزان مصرف آن نیز کمتر است. از این‌رو این محصول جذابیت زیادی در صنعت ساختمان دارد. همچنین ضریب ایمنی این چسب نسبت به ملات ماسه و سیمان بیشتر است. از ویژگی‌های مثبت این چسب نانویی در نمای ساختمان این است که نیاز به پیچ و رول‌پلاک در نمای ساختمان نیست. در مجموع استفاده از این چسب می‌تواند به سبک‌سازی و مقاوم‌ترشدن سازه کمک شایانی کند.»

جعفرپور می‌افزاید: « در حال حاضر مرکز تحقیقات راه‌، مسکن و شهرسازی به‌صورت دوره‌ای، چهار بار در سال، نسبت به نمونه‌برداری از این محصول اقدام کرده تا پایش و کنترل مستمر کیفیت این محصول با ضریب اطمینان بالایی انجام شود. این محصول سال 1395 موفق به دریافت تأییدیه یک‌ساله گواهی نانومقیاس شد و در سال 1396 تأییدیه سه‌ساله این محصول اخذ شد.»

این چسب نانویی در پروژه‌های مختلفی نظیر، مسجد بقیه‌الله، مجتمع تجاری البرز، دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌الله،  صحن داخلی و خیمه حرم امام خمینی (ره)، بیمارستان محب کوثر و چندین ساختمان در تهران مورد استفاده قرار گرفته است.

اندود ضدحریق سیمانی، محصول نانویی دیگر این شرکت دانش‌بنیان است که اخیراً موفق به دریافت گواهی نانومقیاس شده است. این محصول برای افزایش مقاومت سازه‌ها در برابر حریق تولید شده است.

قطعات فولادی مورد استفاده در سازه‌های ساختمانی در دمای تقریبی 530 درجه سانتی‌گراد به نقطه‌ی نرمی رسیده و تغییر شکل می‌دهند. از سوی دیگر بتن استاندارد در دماهای بالای 500 درجه سانتی‌گراد دچار گسیختگی و افت شدید خواص مکانیکی و حتی ترکیدگی و فروپاشی می‌شود. عملکرد اصلی پوشش‌های ضدحریق، ایجاد تأخیر در رسیدن دمای سازه به دمای بحرانی است به نحوی که بتوان قبل از فروپاشی ساختمان عملیات اطفا را به پایان رسانده و نفرات محبوس را از درون سازه نجات داد.

جعفرپور درباره استفاده از این محصول در سازه‌ها می‌گوید: « برای استفاده از این محصول در ساختمان‌ها نیاز به دریافت تأییدیه از سوی سازمان آتش‌نشانی است که این سازمان نیز تأییدیه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی را ضروری می‌داند. از این‌رو اندود ضدحریق سیمانی برای انجام تست‌های لازم در داخل کشور ارسال شده و نتایج آن به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارسال شده است، همچنین برخی تست‌ها نیز در ترکیه انجام شده که نتایج آن هفته گذشته به این مرکز تحقیقات داده شده است. منتظر دریافت تأییدیه این مرکز و سازمان آتش‌نشانی هستیم تا فرآیند استفاده عمده از این محصول در ساختمان‌ها آغاز شود. البته این محصول به‌صورت پایلوت در چند فروشگاه در مشهد مورد استفاده قرار گرفته است.»

از جمله مزایای این اندود ضدحریق نانویی می‌توان به مقاومت حرارتی بالا، وزن مخصوص پایین، چسبندگی مناسب، ممانعت از گسترش آتش، مقاومت در برابر شوک حرارتی،  مقاومت در برابر سایش و خوردگی، قابلیت اجرا در سازه‌های فلزی و بتونی و فقدان ایجاد دود و گازهای سمی اشاره کرد.
نظرات کاربران

نظر شما :
 
 
 
 
 
 

کلیه حقوق اين سايت متعلق به مرکز خبر آراد بوده  و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است