تهران 08:46 شنبه 3/1/1398  3/23/2019   صفحه اصلی
 
افشای دو علت تنش در روابط عربستان سعودی با مغرب
1397/11/23-14:24 تعداد بازدید: 2 گروه خبری: بین الملل کد خبر: 14987
افشای دو علت تنش در روابط عربستان سعودی با مغرب
برخی منابع مغربی از علل تنش در روابط دیپلماتیک مغرب و عربستان سعودی خبر داده و گفتند «ناتو عربی» یکی از علل است.
افشای دو علت تنش در روابط عربستان سعودی با مغرب

به گزارش آراد ، برخی منابع آگاه در مغرب گزارش دادند که یکی از علل اختلاف به وجود آمده در میان مغرب و عربستان سعودی، عدم موافقت مغرب با «معامله قرن» درباره قضیه فلسطین تحت نظارت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکاست.

به گفته این منابع، مقامات مغرب با طرح پیشنهادی «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در این باره مخالفت کردند که علت این مخالفت نیز این بود که «محمد ششم» شاه مغرب ریاست کمیته قدس را بر عهده دارد.

خبرگزاری آسوشتیدپرس اخیرا گزارش داد که مغرب سفیر خود در ریاض را فراخوانده و علاوه بر آن مشارکت در عملیات نظامی ائتلاف عربی علیه یمن به رهبری عربستان سعودی را متوقف کرده است.

به نوشته روزنامه «رأی‌الیوم»، برخی منابع دیپلماتیک مغرب گفتند که مخالفت این کشور با تشکیل «ناتوی عربی» برای مقابله با ایران نیز یکی از علل بروز بحران در روابط دو کشور است به گونه‌ای که این مخالفت مغرب باعث خشم ریاض شد و عربستان سعودی را بر آن داشت تا به جمع‌آوری آراء کشورهای آسیایی برای مخالفت با میزبانی مغرب از جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ روی آورد.

بر اساس این گزارش، با وجود این مغرب از اعلام رسمی فراخوانی سفیر خود از ریاض خودداری می‌کند و «ناصر بوریطه» وزیر خارجه مغرب نیز اخیرا گفت که مواضع این کشور از طریق کانال‌های رسمی اعلام می‌شود و لذا ما از هر طرفی که این خبر را منتشر کرده می‌خواهیم که آن را تکذیب کند.

با این حال «مصطفی المنصوری» سفیر مغرب در ریاض ضمن تأیید خبر فراخوانده شدنش به رباط گفت که این امر به تحولات به وجود آمده در سطح روابط دو کشور و انتشار گزارشی تلویزیونی درباره صحرای غربی از شبکه سعودی «العربیه» مربوط می‌شود.

برخی منابع مطبوعاتی نیز گزارش دادند که «محمد آیت علی» سفیر مغرب در امارات عربی متحده نیز به رباط فراخوانده شده است.

نظرات کاربران

نظر شما :
 
 
 
 
 
 

کلیه حقوق اين سايت متعلق به مرکز خبر آراد بوده  و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است