تهران 19:05 یک شنبه 1/2/1398  4/21/2019   صفحه اصلی
 
ترکیه تصمیم فرانسه در زمینه نسل کشی ارامنه را محکوم کرد
1397/11/17-17:53 تعداد بازدید: 12 گروه خبری: بین الملل کد خبر: 14896
ترکیه تصمیم فرانسه در زمینه نسل کشی ارامنه را محکوم کرد
ترکیه در واکنش به ثبت 24 آوریل به‌عنوان روز یادبود نسل‌کشی ارامنه در فرانسه، این اقدام را محکوم و نسل‌کشی ارامنه را تکذیب کرد.
ترکیه تصمیم فرانسه در زمینه نسل کشی ارامنه را محکوم کرد

به گزارش آراد ، تصمیم «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه برای اعلام ۲۴ آوریل به‌عنوان روز یادبود نسل‌کشی ارامنه، موجب خشم ترکیه شد. 

به نوشته خبرگزاری «رویترز» روز چهارشنبه «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما اقدام آقای ماکرون که با مشکلات سیاسی در کشور خودش مواجه است و روزی را برای وارونه کردن رویدادهای تاریخی در بستر سیاسی ثبت می‌کند را محکوم و رد می‌کنیم».

ترکیه پذیرفته است که بسیاری از ارامنه که در امپراطوری عثمانی زندگی می‌کرده‌اند در درگیری با قوای عثمانی در خلال جنگ جهانی اول کشته شدند اما تعداد ذکر شده برای قربانیان را تکذیب کرده و کشتار سازمان‌یافته و ارتکاب به نسل‌کشی را رد کرده است.

ماکرون امروز در خصوص ثبت این تاریخ به عنوان روز یادبود نسل‌کشی ارامنه گفت: «فرانسه اولین و مهمترین کشوری است که می‌داند چطور با تاریخ مواجه شود و از نخستین کشورهایی بود که کشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ را نسل‌کشی دانست. همان‌چیزی  قانون که در سال ۲۰۰۱ پس از مدتها مبارزه، آن را به رسمیت شناخت».

ارمنستان می‌گوید که اقدامات امپراطوری عثمانی در آن زمان باعث مرگ ۱.۵ میلیون نفر شده است. به گفته ارامنه، این افراد بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ قربانی کشتارهای برنامه‌ریزی‌شده، کوچ اجباری و گرسنگی شده‌اند. 

نظرات کاربران

نظر شما :
 
 
 
 
 
 

کلیه حقوق اين سايت متعلق به مرکز خبر آراد بوده  و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است