تهران 19:23 یک شنبه 1/2/1398  4/21/2019   صفحه اصلی
 
معاون نخست وزیر ازبکستان خبر داد افزایش مبادلات بازرگانی «تاشکند» و« باکو» تا یک میلیارد دلار
1397/11/17-17:49 تعداد بازدید: 11 گروه خبری: بین الملل کد خبر: 14893
معاون نخست وزیر ازبکستان خبر داد افزایش مبادلات بازرگانی «تاشکند» و« باکو» تا یک میلیارد دلار
معاون نخست وزیر ازبکستان در دیدار با وزیر اقتصاد آذربایجان گفت: مبادلات بازرگاني «تاشکند» و« باکو» در آینده نزدیک تا یک میلیارد دلار افزایش می یابد.
افزایش مبادلات بازرگانی «تاشکند» و« باکو» تا یک میلیارد دلار

به گزارش آراد ، «الیار غنی اف» معاون نخست وزیر ازبکستان  در دیدار «شاهین مصطفی اف» وزیر اقتصاد آذربایجان گفت: مبادلات بازرگانی «تاشکند» و« باکو» در آینده نزدیک تا یک میلیارد دلار افزایش می یابد.

وی در این دیدار افزود: در سال گذشته مبادلات بازرگانی تاشکند و باکو به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته که تلاش می‌کنیم همکاری های اقتصادی را در مرحله اول تا 500 میلیون دلار و در آینده تا یک میلیارد دلار افزایش دهیم.

معاون نخست وزیر ازبکستان اظهار داشت: ما می توانیم اجرای طرح های مشترک در حوزه های خودروسازی، نفت و گاز را بررسی و همچنین در زمینه افزایش قابلیت رقابت اقتصاد دو کشور به طور مشترک فعالیت کنیم.   

غنی اف خاطرنشان کرد: ازبکستان و آذربایجان همچنین می توانند در ابعاد سرمایه گذاری های متقابل نیز از نزدیک همکاری کنند، تاشکند همچنین آماده مشارکت در طرح‌های فن آوریهای غذایی و خودروسازی در آذربایجان است.  

معاون نخست وزیر ازبکستان همچنین از شرکت های آذربایجانی برای فعالیت در حوزه نفت و گاز این کشور دعوت کرد و اظهار داشت: ما در زمینه پتروشیمی طرح های بسیار خوبی داریم که می‌توانیم همکاران خود را به این حوزه جلب کنیم، این طرح ها سودآور است.

وزیر اقتصاد آذربایجان نیز در این نشست گفت: هم اکنون باکو و تاشکند دارای همکاری های راهبردی و روابط حسنه دیرینه ای هستند.

وی ادامه داد: رؤسای جمهور دو کشور در توسعه روابط دوجانبه نقش مهمی ایفا کردند. طی سال‌های گذشته بین دو کشور حدود 100 سند حقوقی به امضا رسیده که موجب گسترش بیش از پیش همکاری های اقتصادی و بازرگانی باکو و تاشکند شده است.

مصطفی اف خاطرنشان کرد: ما از مواضع تاشکند مبنی بر حمایت از باکو در مناقشات «قره باغ» تشکر می‌کنیم زیرا این موضع ازبکستان با روح دوستی آذربایجان هماهنگ است.    

وزیر اقتصاد آذربایجان گفت: ما خواستار گسترش همکاری های متقابل با ازبکستان در زمینه های مختلف به خصوص در حوزه های کشاورزی از جمله پنبه کاری هستیم.  

وی با اشاره به پتانسیل حمل و نقلی و ترانزیتی آذربایجان نیز گفت: باکو از پتانسیل حمل و نقلی و ترانزیتی وسیع برخوردار است، کریدور ترانس خزر از قلمرو این کشور عبور می کند و ما در ترانزیت کالاها با ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان از نزدیک همکاری می‌کنیم.

نمایندگان ازبکستان و آذربایجان در پایان این نشست چند قرارداد همکاری نیز امضا کردند.

آذربایجان یکی از همکاران مهم ازبکستان می باشد. مبادلات بازرگانی دو کشور در سال 2017 میلادی در سطح 31 میلیون و 200 هزار دلار قرار گرفته است.

امروز در ازبکستان 84 شرکت از جمله 71 شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران آذربایجانی و 11 شرکت با صددرصد سرمایه سرمایه گذاران آذربایجانی در زمینه های بازرگانی، ماشین سازی، فلزسازی، دارایی و بیمه، انرژی، خدمات، تولید و تعمیر جواهرات، بخش غذایی، صنایع سبک فعالیت می کنند.

جمهوری آذربایجان استقلال این کشور را در تاریخ 19 اکتبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 2 اکتبر سال 1995 میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

نظرات کاربران

نظر شما :
 
 
 
 
 
 

کلیه حقوق اين سايت متعلق به مرکز خبر آراد بوده  و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است