تهران 13:03 جمعه 2/1/1398  3/22/2019   صفحه اصلی
 
رویای مذاکره با ایران
1397/10/22-14:08 تعداد بازدید: 5 گروه خبری: سیاسی کد خبر: 11707
رویای مذاکره با ایران
ایالت‌متحده با همه دک‌وپزی که در عرصه بین‌المللی دارد شکست‌های پی‌درپی‌ و ناکارآمدی سیاست‌هایش در منطقه تبدیل به کابوسی برای آنها شده و علی‌رغم همه فشارهای اقتصادی باعث درخواست مذاکره با ایران شده است.
رویای مذاکره با ایران

به گزارش آراد ، محسن صابر کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی به درخواست مذاکره آمریکایی‌ها از ایران پرداخته است. متن مشروح این یادداشت به شرح ذیل است:

در سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به افغانستان دو نماینده از آمریکا درخواست مذاکره با ایران داشتند. آمریکایی‌ها از ماه‌ها قبل تلاش برای باز کردن باب مذاکره و گفتگو را با مقامات ایران شروع کرده‌اند و توئیت‌های ترامپ و رفتار آنها موید این مسئله می‌باشد.

در وضعیت کنونی که همه ارکان نظام بر بدعهدی و پیمان‌شکنی آمریکا اشتراک نظر و وفاق ملی دارند بسیار دور از ذهن و بعید است که سیگنال یا درخواستی از طرف مسئولین ما برای مذاکره به آنها ارسال شده باشد.

ایالت‌متحده با همه دک‌وپزی که در عرصه بین‌المللی دارد اما شکست‌های پی‌درپی‌ و ناکارآمدی سیاستهایش در منطقه تبدیل به کابوسی برای آنها شده و علی‌رغم همه فشارهای اقتصادی، تشدید تحریم‌ها و تلاش برای به صفر رساندن فروش نفت ایران باعث درخواست مذاکره با ایران شده است.

به هر شکل، ترامپ صلاحیت لازم برای گفتگو با جمهوری اسلامی را ندارد و منش او دال بر این مسئله است. همانطور که رهبر معظم انقلاب در جمع مردم قم مقام‌های آمریکایی را احمق‌های درجه خواندند ترامپ کاسبکاری دوره گرد و تاجرمآب با شخصیتی سینوسی، متزلزل و غیر قابل اعتماد است.

کارنامه ترامپ در افغانستان با وجود چندین پایگاه نظامی و حضور 7 هزار نیروی نظامی ضعیف است. او نتوانسته تعامل مناسبی با گروه‌های سیاسی و شبه‌نظامیان در این کشور برقرار نماید و مداخله‌اش در افغانستان باعث بی‌ثباتی سیاسی شده و داعش مولود این بی‌ثباتی و هرج‌ومرج است.

همچنین آمریکا با وجود این که هفت‌هزار میلیارد دلار در سوریه صرف نموده و علی‌الظاهر تصمیم به خروج از این کشور گرفته اما در پس همه رفتارهای متکبرانه و قلدر‌مآبانه‌شان پیغام‌هایی را برای مذاکره در سوریه به ایران داده است.

اما تعامل با دولتها در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر الگوها و رفتارهای منطقی و قواعد هنجاری در جامعه بین‌الملل است. نظام تعاملات بین‌المللی کشورمان براساس منویات راهبردی مقام معظم رهبری مبتنی بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بنا نهاده شده‌اند.

بر اساس این قواعد، رفتارهای مذبوحانه و مزورانه ترامپ در عرصه بین‌المللی هیچ جایگاهی ندارد و نباید به درخواست‌های او وقعی نهاد. آنها به ظاهر قلدرمآب و زورگو هستند و دائماً در حال تهدید کشورها، اما در پس همه این تهدیدها عقبه‌ قابل اعتنایی وجود ندارد.

تجربه چهل‌ساله انقلاب اسلامی نشان داد مقاومت و ایستادگی در مقابل زورگویی آمریکا باعث عقب‌نشینی آنها می‌شود و اتفاقاً همین مقاومت و پایمردی نقطه آغازین درخواست مذاکره بوده که البته در بیشتر این درخواستها با مخالفت مسئولین جمهوری اسلامی ایران مواجه شده‌اند.

همان‌طور که اشاره شد مذاکره با یاغی و احمق‌ها در سپهر سیاست جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد و آمریکا خواب مذاکره با ایران را هم نخواهد دید. نه افغانستان، نه سوریه و نه هیچ جای دیگر دنیا نقطه آغاز مذاکره با آمریکا نخواهد بود.

رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از اقشار مختلف مردم در خصوص مذاکره با آمریکا فرمودند: «با آمریکائی‌ها به علت وجود استدلال‌های دقیق، تجربه گذشته و ضررهای فراوان با یک رژیم متقلب و زورگو مذاکره نمی کنیم.»

تجربه و هزینه چند سال مذاکرات طاقت‌فرسا در برجام همچون آئینه‌ای پیش‌روی ماست. کشوری که به سهولت همه تعهدات و قول قرارهایش را زیر پا می‌گذارد نه اکنون و نه هیچ زمان دیگری صلاحیت مذاکره را نخواهد داشت. به اذعان افکار عمومی جامعه ایران مذاکره با آمریکا خسارت‌زا و بی‌فایده خواهد بود و احمق‌ها باید در رویای مذاکره با ایران بمانند.

نظرات کاربران

نظر شما :
 
 
 
 
 
 

کلیه حقوق اين سايت متعلق به مرکز خبر آراد بوده  و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است