,

ریشه مشکلات امید: اخلاق استیلی و کرانچار

این چالش از نوع بزرگترش در اردیبهشت ماه گذشته و بین کی روش و مربیان تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا شکل گرفت که به درخواست فدراسیون فوتبال با عقب نشینی کی‌روش و کوتاه آمدن او از برنامه‌هایش مواجه شد اما جنجال ایجاد شده از این کشمکش همچنان در لایه‌های زیرین دعوای برانکوکی‌روش از سوی هر دو طرف دنبال می‌شود و انگار تمامی ندارد.

  پیام تسلیت فدراسیون فوتبال به دلیل درگذشت دروازه‌بان سابق فوتبال

در ماجرای تیم امید یا همان تیم زیر ۲۳ سال‌مان که قرار است در بازی‌های آسیایی شرکت کند هم این چالش از یک ماه قبل و با شروع اردوهای این تیم شکل گرفته و هر روز ماجرا پیچیده‌تر، دردناک‌تر و حاشیه سازتر می‌شود. چندی قبل و با اصرار حمید استیلی به‌عنوان مدیر تیم امید و البته کادر فنی تیم زیر ۲۳ سال، هیات رییسه فدراسیون فوتبال قانونی تصویب کرد تا باشگاه‌ها مجاب شوند بازیکنان دعوت شده به اردو را در اختیار کرانچار و همکارانش قرار دهند. با تصویب این قانون به نظر می‌رسید مشکلات یک بار برای همیشه حل شده و باشگاه‌ها از قانون وضع شده و تنبیهاتی که درصورت اجرا نکردنش اعمال خواهد شد تمکین می‌کنند اما باز هم شرایط آنطور که کرانچار و همکارانش فکر می‌کردند پیش نرفت و در تمرین دیروز امیدها حدود نیمی از نفرات دعوت شده به محل اردو نیامدند.

واقعیت این است که حتی اگر قانون وضع شده در جزییات و نحوه اجرا شدنش ایرادی نداشته باشد می‌توان ریشه‌های این مشکلات را در نوع رفتار و منش استیلی و کرانچار به‌عنوان همه‌کاره و مسوولان این تیم پیدا کرد. استیلی را در تمام این سال‌ها خوب شناخته‌ایم. او فردی نیست که بعد از بروز مشکلات اینچنینی لب به اعتراض علنی بگشاید یا با استمداد از رسانه‌ها دنبال شلوغ‌کاری و عوض کردن فضا به سود خودش یا مجموعه تحت اختیارش باشد.

  فیفا به فدراسیون ایران: ورود زنان چه شد؟

او حتی در روزهایی که تمام باشگاه‌های کشور با دلایلی نه چندان منطقی کار را برایش سخت کرده بودند از موضع طلبکار وارد بحث نمی‌شد و آنقدر آرام بود که حتی حرص مخالفانش را در می‌آورد. استیلی البته از یک ماه قبل و با بروز نخستین مشکلات در اردوهای تیم امید اعتراضش به عدم تعامل و همکاری باشگاه‌ها را رسانه‌ای کرده بود اما هیچ وقت محکم و سمج نایستاد تا بگوید این کاری که باشگاه‌ها در حق تیم امید می‌کنند همه چیز را به هم خواهد ریخت.

از زلاتکو کرانچار چقدر شناخت دارید؟ کرانچار را یک مربی با دیسیپلین و فوق‌العاده جنتلمن و فنی می‌شناسیم که در برخورد با رسانه و هوادار و بازیکن برخوردی در حد کمال دارد. از کرانچار در تمام این سال‌ها نه حاشیه سازی دیده‌ایم نه بی‌انضباطی. او به نوعی ورژن ایرانی حمید استیلی خودمان است و اصطلاحا در و تخته به هم جور شده‌اند.

  رکورد جدید نریمان‌جهان؛ گلزنی در ثانیه ۱۱

کرانچار در عصبانی‌ترین حالت و با تندترین کلام اعتراض خفیفی مثل مصاحبه دیروزش تحویل رسانه‌ها می‌دهد و از این کروات بی‌سر و صدا نیز نمی‌توان توقع برخوردی چکشی و محکم داشت. در واقع نه استیلی نه کرانچار از جنس آدم‌هایی نیستند که با داد و قال شرایط را به نفع خودشان تغییر بدهند و در این شرایط شاید تنها باید منتظر اجرای قانونی باشیم که هنوز به مرحله بلوغ نرسیده و کاملا نوپاست. قانونی که چنانچه از همین امروز جزییاتش مشخص نشود یا فدراسیون روی اجرا شدنش تاکید نکند کار را برای تیم امید دشوار خواهد کرد.

در واقع شاید تنها با ارعاب باشگاه‌ها از طریق همین قانون بتوان تیم کرانچار را در فاصله کوتاه مانده تا بازی‌های جاکارتا جمع و جور کرد وگرنه از حالا نه باید روی مدال این بازی‌ها حساب کرد نه اینکه به پایان یافتن حسرت ۴۴ ساله‌مان در راه رسیدن به المپیک فکر کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *