,

اندونزی زیر پای هندبالیست‌های ایران  

به گزارش آراد،تیم ملی هندبال ایران این روزها سخت مشغول تمرین است تا در بزرگترین‌ آوردگاه آسیایی ناکامی مسابقات قهرمانی آسیا و عدم راه‌یابی به جام جهانی را جبران کند.

اگر بگوییم هندبال ایران یکی از قدرتمندترین تیم‌های گروهی در ایران است اغراق نکردیم، تیمی که بیشترین بازیکنان لژیونر را در ترکیب خود دارد و همگی در بهترین سطح اروپا بازی می‌کنند اما این تیم با ویژگی خارق‌العاده در چند سال اخیر در ورطه ناکامی و شکست بوده است. بهمن ماه سال گذشته تیم هندبال ایران با وجود بازیکنان مطرح در مسابقات قهرمانی آسیا در جایگاه پنجم قرار گرفت و از کسب جواز حضور در جام جهانی بازماند. حالا این روزها هندبالیست‌های ایران در تلاش هستند تا با کسب سکو در بازی‌های آسیایی دوباره اقتدار را به این تیم برگردانند.

 

تاریخچه هندبال در بازی‌های آسیایی

برای اولین بار هندبال ایران در سال ۱۹۸۶ در بازی‌های آسیایی کره جنوبی شرکت کرد. در آن زمان هندبالیست‌های ایران به مقام پنجم رسیدند و از کسب مدال ناکام بودند. دومین حضور تیم ملی هندبال ایران به سال ۱۹۹۸ برمی‌گردد،‌ هندبالیست‌های ایران در این مسابقات به مقام چهارم رسیدند و نسبت به اولین حضورشان یک پله ارتقاء پیدا کردند.

در سال ۲۰۰۶ بازی‌های آسیایی دوحه بهترین نتیجه برای ملی‌پوشان هندبال رقم خورد و آنها برای اولین بار بر روی سکو رفتند و به مدال برنز رسیدند. موفقیت تیم ملی هندبال در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگژو باز هم ادامه داشت و تیم ملی هندبال ایران در این مسابقات به مدال نقره رسید. در بازی‌های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴ هندبال ایران در سراشیبی سقوط قرار گرفت و این تیم نتوانست موفقیت‌های دو دوره قبل بازی‌های آسیایی را جبران کند و در این رقابت‌ها به مقام چهارمی بسنده کرد.

  پورشیب:با دست‌های پشت پرده به مدال طلا می‌رسند

ماحصل حضور تیم ملی هندبال ایران در بازی‌های آسیایی کسب یک مدال برنز و نقره بود و بعد از ‌تیم‌های قطر، ژاپن و قزاقستان هفتمین تیم پرقدرت در آسیا محسوب می‌شود.

 

تیم ملی هندبال در راه آماده‌سازی برای جاکارتا

بهمن ماه سال گذشته بود که ملی‌پوشان هندبال ایران در مسابقات قهرمانی آسیا حضور پیدا کردند،‌ این تیم با هدایت ماچک مربی نام آشنا برای هندبال ایران به این مسابقات اعزام شد اما نتیجه آن چیزی که همگان تصور می‌کردند رقم نخورد، تیم ملی هندبال با وجود بهترین بازیکنان به دلیل عدم هماهنگی بازیکنان بایکدیگر و حداقل بازی‌های تدارکاتی در جایگاه پنجم قرار گرفت و از کسب جواز جام جهانی بازماند.

تیم ملی هندبال ایران با ماچک در بازی‌های آسیایی گوانگژو برای اولین بار به مدال نقره رسید اما در قهرمانی آسیا این مربی نتوانست انتظارات را برآورده کند از همین روی بعد از این مسابقات فدراسیون هندبال با او قطع همکاری کرد. بعد از ماچک در اردیبهشت ماه سال ۹۷ بالاخره سرمربی تیم ملی هندبال انتخاب شد.‌ بعد از کش و قوس‌های فراوان و از دست دادن زمان زیاد جهت آمادگی در بازی‌های آسیایی، سرانجام قرعه هدایت تیم ملی هندبال ایران به زوران کاستاراتویچ افتاد و او هدایت تیم را برعهده گرفت.

  چهارمین اردوی تیم ملی هندبال بانوان

 

لژیونرها غایبان بزرگ تیم ملی هندبال در جاکارتا

این مربی صربستانی بلافاصله پس از ورودش به ایران اردوهای آماده‌سازی تیم ملی را برای حضور موفق در بازی‌های آسیایی استارت زد. البته مشکل اصلی که این مربی با تیم ملی هندبال داشت عدم حضور لژیونرها در ترکیب تیم بود. تیم ملی هندبال ایران ۱۰ بازیکن لژیونر در سطح اروپا دارد و در زمان برگزاری اردوهای تیم ملی بازیکنان در لیگ اروپا مشغول فعالیت بودند و در اردوهای تیم ملی شرکت نکردند.‌ البته از همان ابتدا فدراسیون و بازیکنان با باشگاه‌های خود وارد مذاکره شدند تا رضایت باشگاه‌ها را برای حضور در بازی‌های آسیایی کسب کنند، موضوعی که البته چندان به سود ایران نشد چرا که از ۱۰ لژیونر تیم ملی هندبال نهایت پنج بازیکن توانستند رضایت باشگاه‌های خود را برای حضور در این مسابقات کسب کنند.

بازی‌های آسیایی در تقویم فدراسیون جهانی ثبت نشده است از همین روی باشگاه‌ها این اختیار را دارند که بازیکنان را در جریان این مسابقات در اختیار تیم‌های خود قرار ندهند. باتوجه به اینکه بازی‌های آسیایی با لیگ هندبال اروپا همزمان است مذاکرات فدراسیون و بازیکنان با باشگاه‌های مورد نظر با موفقیت چندانی همراه نبود و در نهایت‌ تنها علیرضا موسوی، شاهو نصرتی، افشین صادقی و محسن باباصفری از بین ۱۰ لژیونر تیم ملی، هندبال ایران را در این مسابقات همراهی می‌کنند.

  باخت هندبال برابر تیم چند ملیتی قطر/ صعود به دور دوم بازی‌ها

 

ترکیب نهایی اعلام شد

طبق اعلام فدراسیون هندبال مجتبی حیدرپور، افشین صادقی، علیرضا موسوی، مهرداد صمصامی، احسان ابوئی، کاظم جمعه‌پور، جلال کیانی، شاهو نصرتی، میلاد مسائلی، فرزاد رستمی، سلامان بربط، مهدی موسوی، مهدی بیجاری، علی رحیمی، امین کاظمی و محسن بابا صفری ۱۶ بازیکنی هستند که در رقابت‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی حضور دارند.

سجاد و الله کرم استکی و پوریا نوروزی سه بازیکن تاثیرگذار تیم ملی هندبال نتوانستند رضایت باشگاه‌های خود را جلب کنند و تیم ملی را در این رقابت‌ها همراهی نمی‌کنند.

تیم ملی هندبال روز گذشته راهی مالزی شد تا اردوی تدارکاتی در این کشور داشته باشند و ۲۰ مردادماه راهی اندونزی می‌شوند و در اولین مسابقه در ۲۴ مردادماه باید به مصاف مالزی بروند. هندبالیست‌های ایران در این دوره از مسابقات با تیم‌های مالزی و قطر همگروه است. قطر تیم چندملیتی که بازیکنانی از سراسر دنیا جذب کرده است و بدون شک رویارویی با آنها سخت خواهد بود. ملی پوشان ۲۶ مردادماه با قطری‌ها مسابقه می‌دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *